Piše: Tea Mikelec Milić, edukantica TA, specijalizantica pod supervizijom, smjer psihoterapija
U svakodnevnom se radu često susrećemo sa pacijentima koji k nama dolaze na preporuku ili obvezu na koju ih je uputio pravni sustav. Primjerice, pravni nam sustav pacijente može uputiti na izvršavanje mjera psihosocijalnog tretmana ili obveznog liječenje od ovisnosti. Psihoterapija je jedna od metoda liječenja koja se proteže kroz razne tretmane koje osobe koje su u pravnom postupku prolaze. Kada nam u tretman ulaze osobe koje dolaze na izvršavanje zaštitne mjere obveznog liječenja od ovisnosti od alkohola često ih uključujemo u grupne terapije klubova liječenih alkoholičara. Prisjetimo se kako su početci TA upravo bili usmjereni na grupnu terapiju te se i danas razne intervencije i tehnike TA primjenjuju upravo u grupama. Literatura kaže kako osobe koje imaju problema sa zakonom obično imaju nisko samopoštovanje i pate od raznih fizičkih i mentalnih tegoba, pate od osjećaja praznine, izolacije i depresije.
Rezultati studija na ženama koje su osuđivane kaznom zatvora pokazali su da se put do zatvora razlikuje između muškaraca i žena. No kako je i dalje broj žena u zatvorskom sustavu mali, vlasti zanemaruju probleme i poteškoće tih žena. Žene su sastavni dio obitelji u kojoj nose veliku ulogu. Zdravlje zajednice u velikoj mjeri ovisi o ženskoj ulozi, no mnoge od njih suočene su s brojnim neriješenim problemima i sukobima. Posljedično, rizična ponašanja žena mogu ugroziti stabilnost i čvrstoću obitelji. Stoga je potrebno poboljšati samopouzdanje i mentalni aspekt žena u zatvorskom sustavu. Navedenim, ženama pružamo ponovnu priliku za početak novog i sretnog života nakon izlaska iz zatvora.
Literatura otkriva kako je metoda grupne terapije TA učinkovita metoda u pomaganju ljudima da pospješe svoje komunikacijske vještine. Nadalje, TA naširoko se primjenjuje u kliničkim i ambulantnim uvjetima, razvojnoj psihologiji i upravljačkoj komunikaciji. Iako je TA kada je uspoređujemo sa drugim pravcima, zapravo, psihoterapijski pravac koji nema veliki broj provedenih studija, učinkovitost grupnog treninga provedenog tehnikama TA na samopoštovanje, svakako je potvrđena. U bivšoj Jugoslaviji je istraživanje na ovisnicima o alkoholu pokazalo da grupni TA trening ima pozitivan učinak na psihoemocionalno stanje ovisnika o alkoholu. Dodatno su i istraživanja u Iranu pokazala da žene koje su ovisnice, imaju izraženu nisku razinu samopoštovanja. Na osnovu rezultata spomenutih studija TA trening se preporučuje provoditi među zatvorenicama sa ciljem poboljšanja samopozudanja.
U siječnju 2020. godine BioMed Central objavio je članak pod nazivom “Učinak transakcijske analize na samopoštovanje žena u zatvorskom sustavu: kliničko ispitivanje”. Transakcijska je analiza kako je već spomenuto u tekstu, dio sveobuhvatnog sustava koji se proteže od individualne do socijalne primjene kroz osobni razvoj i ostvarenja cilja u svrhu pozitivnog mentalnog zdravlja. Stoga je cilj spomentog istraživanja koje je BioMed Central objavio, bio istražiti učinak grupne TA terapije na samopouzdanje zatvorenica. Rezultati su pokazali da je većina zatvorenica bila na niskoj razini samopoštovanja prije provedbe programa grupnog treninga, što je u skladu s rezultatima već ranije provedenih studija. Rezultati su također pokazali da je grupni TA trening značajno poboljšao samopouzdanje grupe s “niske” razine na “umjerenu” razinu.
Zahvaljujući ovim rezultatima još jednom zaključujemo kako je TA terapija imala značajno pozitivan učinak na žene u zatvorskom sustavu. Analizom transakcija, igara i ego stanja u odnosu među članovima grupe možemo razumijeti njihove odnose čime svakom pojedincu u grupi omogućujemo da se uspostave novi odnosi. Istraživanje dodatno spominje kako se radi navedenih rezultata vladi i pravnom sustavu preporuča uvođenje TA grupnih terapija koje je potrebno provoditi od strane stručne osobe.
Literatura:
Torkaman, M., Farokhzadian, J., Miri, S. et al. The effect of transactional analysis on the self-esteem of imprisoned women: a clinical trial. BMC Psychol 8, 3 (2020). https://doi.org/10.1186/s40359-019-0369-x
Fajarwatia A, Tyas Wulan Meia E, Hasanatia S, Saria IM. The productive and reproductive activities of women as form of adaptation and post-disaster livelihood strategies in Huntap Kuwang and Huntap Plosokerep. Soc Behav Sci. 2016;227:370–7.
Heras Santos JL. Women’s reformatories and prisons in the early modern age: morality, welfare and repression of women in the 17th and 18th century. Soc Behav Sci. 2014;161:176–83.
Yonder Ertem M, Kececi A. Ego states of nurses working in psychiatric clinics according to transactional analysis theory. Pak J Med Sci. 2016;32(2):485–90.
Hadži-Pešica M, Mitrovica M, Brajovic Carb K, Stojanovic D. Personality of alcohol addict according to the theory of transactional analysis. Soc Behav Sci. 2014;127:230–4.
Torkaman M, Miri S, Farokhzadian J. Relationship between adaptation and self-esteem in addicted female prisoners in the south east of Iran. Int J Adolesc Med and Health. 2018. https://doi.org/10.1515/ijamh-2017-0168. [Epub ahead of print]. Retrieved January 7, 2020, from https://www.ncbi.nlm.nih.gov.