Piše: Tea Mikelec Milić, edukantica TA, specijalizantica pod supervizijom, smjer psihoterapija
Često nas klijenti pri dolasku u terapiju, pitaju po čemu se transakcijska analiza razlikuje od drugih psihoterapija. Činjenica je da nam za posve točan i kompletan odgovor na ovo pitanje treba barem nekoliko sati psihoterapije koja bi se pretvorila u edukacijski proces, stoga je potrebno pronaći nešto po čemu se zaista očito razlikujemo od ostalih psihoterapijskih pravaca.
Psihoterapija je nezavisna znanstvena disciplina koja se prakticira na naprednoj, kvalificiranoj i znanstvenoj razini. Pokriva široki spektar pristupa i metoda temeljenih na utvrđenim teorijama, metodologijama i istraživanjima te u danas velikoj količini literature pri opisu psihoterapijskih pravaca u predstavljanju, transakcijsku analizu izdvajamo od drugih s jedinstvenim postavljanjem ugovora.
Kao što je navedeno, TA je ugovorna terapija i to je čini jedinstvenom. Ugovori koje sklapamo u našem psihoterapijskom radu su konkretni i specifični. Ugovori se sklapaju kada je jasno da će postignuće biti vidljivo iz subjektivnog i objektivnog aspekta. Bern je rekao kako je cilj terapije izlječenje, a ne pomoć da se napravi neko poboljšanje ili napredak. Uz već dobro znane Bernove operacije, Claude Steiner je 1974. sastavio preporuke za provjeru valjanosti ugovora i njegove učinkovitosti. Nakon njega, Muriel James je 1977. postavila pet pitanja za stvaranje dobrog ugovora, a Robert i Mary Goulding bili su mišljenja da bez postavljanja ugovora, terapeut postaje „silovatelj“ te stvara plodno tlo za razvoj igre. No, kako postići uspješan terapijski ugovor?
Terapijski ugovor sastavlja se po određenim kriterijima pri kojima je potrebna jasna dozvola da sklapanje ugovora odradimo u tempu koje odgovara nama i klijentu. Često se potreba terapeuta da već pri prvim susretima stvori veliki pomak u terapiji može negativno odraziti pri sklapanju ugovora. Ponekad u našem radu želimo krenuti iz uspjeha, međutim, ako se bojimo neuspjeha, moguće je da nekada ne sagledamo sve kriterije za stvaranje dobrog ugovora.
Pri razvoju terapijskog ugovora ako ističemo samo krajnji cilj, nalazimo se u riziku misliti da je to ono čemu treba težiti bez razvoja efikasnog plana kako stići do cilja. Kako do toga ne bi došlo potrebno je pažljivo sastaviti ugovor i poštivati kriterije uz prisutnost vlastite autonomije iz pozicije terapeuta.
Jedan od kriterija koji je bitan za započinjanje ugovora je svjesnost da postoji problem i donesena odluka iz Odraslog da se taj problem želi riješiti. Osim navedenog, kriteriji koje je potrebno poštivati su: slaganje obje strane, pregovaranje, jasnoća, specifikacija, diskusija i validacija. Sklapanjem ugovora terapeut i klijent jasno nose svoju odgovornost te uz to, potičemo aktivnost klijenta u terapijskom procesu.
Nužno je da kao psihoterapeuti transakcijske analize prihvatimo odgovornost pri postavljanju terapijskog ugovora i poštujemo dane nam kriterije i upute za sastavljanje, čime istovremeno otvaramo vrata za postizanje uspjeha. Pri ulasku u terapiju klijenti dolaze s potrebom da podijele svoj problem, stoga sklapanjem ugovora omogućavamo da cilj terapije prestaje biti sam problem već rješenje do kojeg ćemo doći.
Literatura:
Ajduković M. Prikaz knjige: PSIHOTERAPIJA – ŠKOLE I PSIHOTERAPIJSKI PRAVCI U HRVATSKOJ DANAS. Ljetopis socijalnog rada [Internet]. 2008 [pristupljeno 02.12.2024.];15(3):525-527. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/31387
Steiner C. Scripts People Live ; Transactional Analysis of Life Scripts. 1.izd. Michigan: Michigan University; 1974. 332 str.
James M. Techniques in transactional analysis for psychotherapists and counselors. 1.izd. Boston: Addison-Wesley Pub. Co; 1977. 558 str.
Berne E. Principles of group treatment. 1. izd. New York: Grove Press; 1966. 379 str.
Goulding R.L., Goulding M.M. The Power is in the Patient. 1.izd. San Francisco: TA Press; 1978.