OK Roditelj – Korištenje TA u radu s perinatalnim klijentima
3. UTA Ljetna škola u Zadru 10. – 11. listopada 2025.

Primjena transakcione analize u psihijatrijskim ustanovama

Objavljeno 23 ožujka, 2025

Piše: Tea Mikelec Milić, edukantica TA, specijalizantica pod supervizijom, smjer psihoterapija

U psihijatrijskoj njezi komunikacijske vještine imaju vitalnu važnost jer omogućuju razumijevanje i prikupljanje informacija o pacijentovim brigama, potrebama i/ili problemima te olakšavaju uključivanje u terapijsku interakciju.

Psihijatrijski pacijenti mogu patiti od funkcionalne nesposobnosti, kognitivno-perceptivnih promjena, poremećaja orijentacije i promjena u sadržaju misli. U takvim slučajevima često imaju poteškoća u donošenju ispravnih odluka za sebe, posebice u vezi s tijekom liječenja i skrbi. Stav i ponašanje zdravstvenih djelatnika na psihijatrijskim odjelima mogu uvelike pridonijeti uspješnosti liječenja. Odavno je poznato da medicinske sestre provode najviše vremena s pacijentima te da su njihovo znanje i stručnost ključni za pružanje kvalitetne zdravstvene skrbi.

Istraživanja pokazuju da medicinske sestre s pozitivnim stavom opuštaju pacijente, potiču njihovu integraciju u okolinu i time olakšavaju njihov odgovor na liječenje. Psihijatrijske medicinske sestre u svom radu obavljaju opću zdravstvenu njegu, potiču socijalizaciju, vode grupne terapije, sudjeluju u timskim sintezama i redovito provode superviziju svog rada i rada kolega. Razni primjeri pokazuju da odgovarajućim radom na resocijalizaciji pojedinaca možemo uvelike unaprijediti cijeli sustav, čime se uloga medicinskih sestara postavlja među ključne na psihijatrijskim odjelima. Nasuprot tome, negativni stavovi medicinskih sestara dovode do loše socijalne interakcije s pacijentima, što može rezultirati njihovim postupnim povlačenjem iz okoline i povećanim otporom prema liječenju.

Kako sve to dovodi do transakcijske analize i primjene njezinih tehnika na psihijatrijskim odjelima?
Prema teoriji transakcijske analize (TA), svaki pojedinac sastoji se od tri ego stanja: Roditelj, Dijete i Odrasli. U međuljudskoj komunikaciji razmjena između ovih ego stanja naziva se transakcijama. Relevantna literatura često ističe da bi medicinske sestre trebale podržavati neovisnost pacijenata u njihovom procesu oporavka. Teorija TA naglašava da su sva ego stanja potrebna za komunikaciju, ali preporučuje da reakcije budu pod kontrolom ego stanja Odraslog.

Pakistan Journal of Medical Sciences objavio je 2016. godine istraživanje temeljeno na kvantitativnim podacima prikupljenim pomoću upitnika i intervjua, koji su detektirali dominantno ego stanje osoba, te na kvalitativnoj analizi transakcija između medicinskih sestara i pacijenata. Cilj istraživanja bio je analizirati komunikaciju između psihijatrijskih medicinskih sestara i pacijenata s obzirom na ego stanja prema teoriji TA te odrediti koje se ego stanje najčešće koristi u njihovim interakcijama.

Rezultati su pokazali da psihijatrijske medicinske sestre primarno koriste ego stanja Odraslog i Njegujućeg roditelja. Međutim, ovo nije u skladu s rezultatima istraživanja provedenog na Institutu zdravstvenih znanosti Sveučilišta Dokuz Eylul, koje je pokazalo da medicinske sestre na psihijatrijskim odjelima često izražavaju negativna mišljenja i stavove prema osobama s mentalnim poremećajima, što se povezuje s ego stanjem Kritičnog roditelja. Također, istraživanje provedeno na Institutu zdravstvenih znanosti Sveučilišta Mersin otkrilo je da je prosječna ocjena autoriteta, koji je komponenta ego stanja Kritičnog roditelja, bila viša kod medicinskih sestara koje rade na psihijatrijskim odjelima u odnosu na one koje rade na nepsihijatrijskim odjelima, a ta je razlika bila statistički značajna.

Iz perspektive kliničkih implikacija, medicinskim sestrama preporučuje se edukacija iz područja TA s ciljem podizanja svijesti o ego stanjima i prikrivenim transakcijama koje mogu negativno utjecati na komunikaciju, posebice na autonomiju pacijenata i terapijsku interakciju. Svijest o korištenju ego stanja i transakcija tijekom interakcije može omogućiti učinkovitiju komunikaciju između pacijenata i medicinskih sestara.

LITERATURA:
Bostanci N Investigating psychiatric and non-psychiatric nurses’opinions toward persons with
mental disorders. Master’s Thesis. Istanbul University Health Sciences Institute; 2000. [ Google
Scholar ]
Alan S The tendency of health professionals and patients of residential hospitals in Adana to the
paternalism and autonomy-respected approaches. Doctorate Thesis. Cukurova University Health
Sciences Institute; 2005. [ Google Scholar ]
Arikan C The role of the practical training in psychiatric institutions on creation of attitude
change: An investigation with hacettepe university social services vocational school students.
Doctorate Thesis. Hacettepe University; 1986. [ Google Scholar ]
Berne E. What Do You Say After You Say Hello? London: Corgi; 1998. [ Google Scholar ]
Ertem MY, Kececi A. Ego States of nurses working in psychiatric clinics according to transactional
analysis theory. Pak J Med Sci. 2016 Mar-Apr;32(2):485-90. doi: 10.12669/pjms.322.9426. PMID:
27182267; PMCID: PMC4859050.
Isik S The opinions of the physicians and nurses working at psychiatry and other clinics towards
the individuals with mental disorders. Master’s Thesis. Dokuz Eylul University Health Sciences
Institute; 2010. [ Google Scholar ]
Moran M The opinions of the nurses working at psychiatric field and other clinics about
psychiatric disorders and patients. Master’s Thesis. Mersin University Health Sciences Institute;
2008. [ Google Scholar ]
Yüksel N. Mental Disorders. MN Medikal & Nobel Medicine Books. 2006:81–99. [ Google Scholar ]
Oflaz F. Therapeutic milieu in a psychiatric ward and the responsibilities of nurses. J Anadolu
Psychiatry. 2006;(7):55–61. [ Google Scholar ]

Možda će vas zanimati:

Koristimo kolačiće (eng. cookies) sa svrhom poboljšanja korisničkog iskustva. Nastavkom korištenja naših web stranica pristajete na uporabu tih kolačića. Više informacija pročitajte ovdje.
Politika privatnosti