Piše: Matea Jukić, edukantica, smjer psihoterapija
Driveri su jedan od koncepata transakcijske analize, cjelovite teorije o ljudima, ponašanju i odnosima koje stvaramo unutar sebe i s drugima. Zamisli ih kao nesvjesne pokretače svog života zbog kojih radiš stvari na određeni način (npr. savršeno, brzo, bez emocija). Postoji pet osnovnih drivera: Budi jak, Budi savršen, Zadovolji druge, Trudi se i Požuri.
Dok djelujemo iz drivera, vjerujemo da smo u redu i da nas drugi prihvaćaju (sve dok smo jaki/savršeni/zadovoljavamo 犀利士
druge/trudimo se/žurimo). Kod svakoga od nas, oni su nastali još u djetinjstvu, kada su nam roditelji nesvjesno prenosili neke vrijednosne poruke. Driveri su nesvjesni, nisu preispitani te ih se držimo kao nekog neizgovorenog pravila o tome kako se treba ponašati u svakom trenutku. Zato često znaju biti nepotrebni ili neprikladni: tjeraju nas da zadovoljimo unutarnje potrebe umjesto da reagiramo prikladno stvarnim događajima (npr. Budi jak se na sprovodu cijelo vrijeme suzdržava od plača jer ne želi pokazati suze, ako koja i poteče, obriše ju prije nego je netko primijeti). Svaki driver se može prepoznati po karakterističnim riječima, tonu glasa, gestikulacijama, stavu tijela i izrazu lica te svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Svatko od nas pokazuje ponašanja iz svih pet drivera, ali ima jedan dominantni driver, koji je najizraženiji.
BUDI SAVRŠEN
Eva ne podnosi greške i sve što radi mora biti savršeno, već iz prvog pokušaja. Zato provodi detaljnu pripremu i odlično je organizirana. Jako joj je bitno kako što izgleda pa do konačne verzije radi puno promjena. Zbog svega toga, postiže vrhunske rezultate, ali rijetko obavi bilo kakav posao na vrijeme. Sve radi sama, jer ne vjeruje drugima da će to odraditi dovoljno dobro. Međutim, nikada nije zadovoljna s ostvarenim jer misli da uvijek može bolje. U razgovoru s drugima koristi puno nepotrebnih riječi i informacija pa ju je teško pratiti i razumjeti. Kada shvati da je pogriješila, obuzme je osjećaj manje vrijednosti.
Evin driver je Budi savršen.
Prednosti i nedostaci
Brigom o detaljima i višestrukim provjeravanjem, Budi savršen postiže odlične rezultate. Međutim, zbog previsokih očekivanja od sebe i drugih te zbog prevelikog angažmana, često sagorijeva. Sve to čini iz straha od gubitka kontrole. Najčešće traži savršenstvo u onom aspektu koji mu je važan (npr. higijena, izgled, rad, izražavanje, znanje, ljubav) ili više njih. Na te aspekte troši puno energije i vremena, koji mu onda nedostaju za druge stvari u životu.
Kako ga prepoznati?
U razgovoru koristi dugačke rečenice, uključujući riječi koje ne daju nikakvu novu informaciju: „Sutra ću, kao što sam već rekla, uzeti slobodan dan.“, „Danas je, možemo reći, jako depresivno vrijeme.“. Teme označava brojevima ili slovima: „Naše teme danas su, pod jedan, zbrajanje, pod dva, oduzimanje…“ te nabraja na prste kada nešto navodi. Glas je odmjeren, niti visok, niti nizak. Rukom dodiruje bradu kao da razmišlja ili dodiruje vrhove prstiju u obliku slova v. Položaj tijela je dostojanstven i uspravan, a oči gledaju gore i u jednu stranu (obično kada napravi kratku stanku u priči).
Kako nastaje?
Budi savršen u sebi čuje glas roditelja koji kaže da je dobar samo ako napravi sve točno onako kako treba. U sebi nosi poruke poput: „Moram biti savršena u svakom pogledu.”, „Moram uspjeti u svemu što činim.”, „Moram pobijediti.“, „Greška je znak nesposobnosti i gluposti.”. Roditelji mu možda nikada nisu rekli doslovno: „Budi savršen.“, ali su obraćali pažnju na greške umjesto na postignuća: umjesto pohvale za peticu, pitali su zašto nije bez greške. Tako osoba još u djetinjstvu povjeruje da je u redu samo ako sve radi bez greške, koja joj predstavlja veliku nelagodu. Ako radi sve savršeno i tako ispunjava roditeljske zahtjeve, osjeća se dobro i zadovoljna je sobom.
Dozvole
Ako je Budi savršen tvoj dominantni driver, dozvoli si pogreške i prihvati se kakav/a god da jesi, jer si baš takav/a najbolji/a. Razlikuj osobu i ponašanje: vrijediš i ako pogriješiš i ako nešto ne napraviš na najbolji mogući način. Greška je ponašanje iz kojeg se nešto uči. Ne mora sve biti strukturirano i savršeno: učini nešto spontano u čemu uživaš i prije nego završiš sve obaveze u danu.
Poznaješ ga?
Ako poznaješ nekoga čiji dominantni driver je Budi savršen, uvjeri ga da nije njegova greška ako stvari krenu loše i da ne mora stalno brinuti. Međutim, nikada ne ignoriraj njegove brige, nego ih ublaži. Slušaj ga i daj mu do znanja da ga razumiješ. Pomozi mu da razluči važno od nevažnoga. Objasni mu da njegovi standardi nisu jedini jer živi i radi s ljudima koji imaju niže standarde i zahtjeve.
Izvori:
Harris, E. B. i Harris, T. A. (2011). Osećati se OK: Tehnike transakcione analize. Psihopolis institut.
Kahler, T. (1974). Miniscript and Five Drivers. Transactional Analysis Journal, 4(1), 27-41.
Milivojević, Z. (2005). Životni skript (materijali za edukaciju u transakcionoj analizi). TA Centar.
Stewart, I. i Joines, V. (2016). Savremena transakciona analiza. Psihopolis institut.
Widdowson, M. (2016). Depresija: Razumevanje i terapija tehnikama transakcione analize. Psihopolis institut.
Žanko, N. (1999). Osnove transakcijske analize. Alinea.